week6

science in the kitchen

MANAGING MONEY

Every child has experienced food shopping with their parents, but check out how many fabulous maths opportunities exist at the supermarket.

PRIMARY SCHOOL

Exercise your brain with these examples and watch the tutorial video on solving money problems.

Rounding - Round all purchases to the nearest pound and then add them up. When you go to the till, see how close you got.

Estimating – Have a look in the trolley and everyone estimate the total cost. Can you justify it? Perhaps the person closest wins a healthy snack.

Addition – Take any two or three items and add their prices together. Choose your products carefully depending on how confident your child is with decimals.

Multi-buy – When you buy two or more of the same product, do the appropriate multiplication.

Shape – how many different 2D or 3D shapes can your child spot in the supermarket? Can they draw them all? Can they name them? What are their properties in terms of faces, edges and vertices?

COUNTING CASH & SOLVING MONEY PROBLEMS

In this video, you can answer word problems relating to money. See the referred worksheet here and watch the video with our Maths teacher`s explanation.

ONLINE TUTORIAL WORKSHEETS

Here’s some relevant topic areas of money and the value of different coins recommended by our Maths teacher.

secondary school

Sometimes when we go shopping, we can use discount vouchers or coupons to save money. Some coupons give a fixed amount of discount provided that you spend at least a certain minimum amount. Some coupons give a percentage off. Exercise your brain with these examples and figure out which deal represents the better value.

Best Buy – Products come in different sizes. Is the biggest one the best value? Will it actually fit in your fridge?

Buy 2 get 1 free – How many would you need to pay for if you wanted 12? What would be the total cost?

Percentage Discount – The supermarket is full of special offers, but how special are they really? Can you work out the percentage reduction?

Equivalent Fractions – If an apple cost 24p and a pineapple 96p, what fraction of the cost of a pineapple is the cost of an apple? Make sure you simplify it as much as possible.

Reverse Percentages – A sign says Beef Mince - 20% off – now £4.80. How much was it originally?

Money Off Coupons

In this video, you can figure out which of the "money off" coupons represents the better value when purchasing an item. See the referred worksheet here and watch the video with our Maths teacher`s explanation.

ONLINE TUTORIAL WORKSHEETS

Here’s some relevant topic areas of percentages, profit and loss, and discount coupons recommended by our Maths teacher.

Mike MathsTeacher

TEACHER TIP

Make Maths a part of your everyday life rather than just a subject studied at school.

 

THIS WEEK`S PARTNER

 

The Diary of a Frugal Family is a blog following the Frugal Family`s journey to becoming more frugal, having as much fun as possible along the way. See a post on the blog about the most important money lessons to teach your kids here.

Winner

Get the most out of Summer Camp.

Sign up today and get 15% off your subscription with the code SUMMERCAMP15