# SAT Practice: Non-Calculator Questions 2 (2013/Level 6)

In this worksheet students practise answering questions similar to those found in past non-calculator extension SATs papers at level 6.

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:   Practice Papers

Curriculum subtopic:   SAT Non-Calculator

Difficulty level:

### QUESTION 1 of 10

This worksheet contains 20 questions similar to those found in past non-calculator extension SATs papers at level 6.

This is not a test paper, but a collection of questions for you to practise your maths at this level.

You may need some paper to carry out your working.

Write down a prime number between 90 and 100.

Annie makes a sequence of numbers.

Her rule is:

Add the same amount each time.

Select the three missing numbers in her sequence.

20          -4

16

-8

32

8

-16

14

Find the value of p in this equation.

5(2 + p) = 17.5

p =

(Just write the number)

This four-digit number is divisible by 9.

5 3 4

(Write down the whole four-digit number)

The diagram shows two similar parallelograms.

Calculate the perimeter of rectangle B in cm.

cm

(Just write the number)

Increase 45 by 20%.

Here is an expression.

5y + 4

When y = 1, 5y + 4 = 9, which is odd and square.

For y = 3, y = 2.4 and y = 0.4, state whether the value 5y + 4 is odd, even, square, prime or cube.

(Remember that more than one item can be ticked in each row (e.g. when a number is odd and prime)

 odd even square prime cube y = 3 y = 2.4 y = 0.8

Which scatter graph best shows the connection between the distance travelled on a car journey and the amount of petrol remaining in the tank?

A

B

C

A

B

C

A bath tap delivers 500 cm3 of water every second.

A large bath tub holds 1 m3 of water.

How long does it take to half fill the bath tub to the nearest minute?

minutes

(Just write the number)

A trapezium of area 140 m2 is shown below.

Calculate the length of the top side of the trapezium in metres?

m

(Just write the number)

The probability of picking a red bead is now 2/3.

The first three patterns of a sequence made of matchsticks are shown below.

The patterns continue to grow in this way.

The perimeter of pattern 1 is 3 matchsticks.

The perimeter of pattern 2 is 4 matchsticks.

Which pattern number will have a perimeter of 51 matchsticks?

The diagram shows an isosceles triangle under a straight line.

Calculate the size of angle y°.

°

(Just write the number)

Fatima thinks of a number.

She finds 25% of it and then adds 50 to the result.

David's number is half of Fatima's original number.

He finds a fifth of his number and adds 50 to the result.

The sum of their answers is 107.

What number did Fatima first think of?

The circle is divided into 4 parts.

One part is 1/30 of the circle and another part is 1/6 of the circle.

The two remaining parts are equal in area.

What fraction of the circle is one of the remaining parts?

(Write your answer as a fraction in its lowest terms in the form a/b)

Here is a fraction calculation.

What is the missing numerator?

Select the largest.

4/9

1/3

30%

0.4

500 students in a school were asked to choose their summer sport.

They had to choose between Tennis and Athletics and were not allowed to opt out.

The bar chart shows the results.

How many students chose both sports?

The diagram below is made of squares.

The area of the blue shaded square is 12 cm2.

Calculate the area inside the red square in cm2.

cm²

(Just write the number)

Look at this formula.

Calculate the value of a when b = 0.5.

• Question 1

Write down a prime number between 90 and 100.

97
EDDIE SAYS
The even numbers are clearly not prime.
91 is divisible by 7.
93 and 99 are divisible by 3.
95 is divisible by 5.
• Question 2

Annie makes a sequence of numbers.

Her rule is:

Add the same amount each time.

Select the three missing numbers in her sequence.

20          -4

32
8
-16
EDDIE SAYS
The rule is to add -12 because the gap between the two given numbers is 24 and the sequence decreases.
• Question 3

Find the value of p in this equation.

5(2 + p) = 17.5

p =

(Just write the number)

1.5
EDDIE SAYS
10 + 5p = 17.5
5p = 7.5
Double to get:
10p = 15
p= 15 ÷ 10 = 1.5
• Question 4

This four-digit number is divisible by 9.

5 3 4

(Write down the whole four-digit number)

6534
EDDIE SAYS
The digit sum must be divisible by 9.
The sum of the three given digits is 12, so we must add the digit 6 to make a digit sum of 18.
• Question 5

The diagram shows two similar parallelograms.

Calculate the perimeter of rectangle B in cm.

cm

(Just write the number)

33
EDDIE SAYS
The ratio of lengths is 4:6 = 2:3
Slant edge of B = 7 × 3 ÷ 2 = 10.5 cm
Perimeter of B = 2(6 + 10.5) = 33 cm
OR Perimeter of A = 22 cm, so Perimeter of B = 33 cm
• Question 6

Increase 45 by 20%.

54
EDDIE SAYS
20% of 45 = 45 ÷ 100 × 20 = 9
Or notice that 20% = 1/5
45 + 9 = 54
• Question 7

Here is an expression.

5y + 4

When y = 1, 5y + 4 = 9, which is odd and square.

For y = 3, y = 2.4 and y = 0.4, state whether the value 5y + 4 is odd, even, square, prime or cube.

(Remember that more than one item can be ticked in each row (e.g. when a number is odd and prime)

 odd even square prime cube y = 3 y = 2.4 y = 0.8
EDDIE SAYS
When y = 3, 5y + 4 = 15 + 4 = 19, which is odd and prime.
When y = 2.4, 5y + 4 = 12 + 4 = 16, which is even and square.
When y = 0.8, 5y + 4 = 4 + 4 = 8, which is even and cube.
• Question 8

Which scatter graph best shows the connection between the distance travelled on a car journey and the amount of petrol remaining in the tank?

A

B

C

B
EDDIE SAYS
As we travel further, the amount of petrol remaining in a tank decreases.
• Question 9

A bath tap delivers 500 cm3 of water every second.

A large bath tub holds 1 m3 of water.

How long does it take to half fill the bath tub to the nearest minute?

minutes

(Just write the number)

17
EDDIE SAYS
1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1000000cm³
500000cm³ ÷ 500 cm³ = 1000 seconds
1000 ÷ 60 = 16.6666 ≅ 17 minutes
• Question 10

A trapezium of area 140 m2 is shown below.

Calculate the length of the top side of the trapezium in metres?

m

(Just write the number)

14.5
EDDIE SAYS
Area = Sum of parallel sides × Height ÷ 2
140 = (20.5 + a) × 8 ÷ 2, where a = missing length
20.5 + a = 140 ÷ 4 = 35
a = 35 - 20.5 = 14.5
• Question 11

The probability of picking a red bead is now 2/3.

2
EDDIE SAYS
There are 24 red beads which must be 2/3 of the total.
There must be 24 ÷ 2 × 3 = 36 beads in total.
• Question 12

The first three patterns of a sequence made of matchsticks are shown below.

The patterns continue to grow in this way.

The perimeter of pattern 1 is 3 matchsticks.

The perimeter of pattern 2 is 4 matchsticks.

Which pattern number will have a perimeter of 51 matchsticks?

49
EDDIE SAYS
The perimeter is always 2 more than the pattern number.
• Question 13

The diagram shows an isosceles triangle under a straight line.

Calculate the size of angle y°.

°

(Just write the number)

162
EDDIE SAYS
Apex angle of triangle = 360 - 216 = 144°
Interior base angles = (180 - 144) ÷ 2 = 36 ÷ 2 = 18°
y = 180 - 18 = 162°
• Question 14

Fatima thinks of a number.

She finds 25% of it and then adds 50 to the result.

David's number is half of Fatima's original number.

He finds a fifth of his number and adds 50 to the result.

The sum of their answers is 107.

What number did Fatima first think of?

20
EDDIE SAYS
107 - 50 - 50 = 7
So 1/4 of Fatima's number + 1/10 of Fatima's number = 7
1/4 + 1/10 = 5/20 + 2/20 = 7/20
So Fatima first thinks of 20.
• Question 15

The circle is divided into 4 parts.

One part is 1/30 of the circle and another part is 1/6 of the circle.

The two remaining parts are equal in area.

What fraction of the circle is one of the remaining parts?

(Write your answer as a fraction in its lowest terms in the form a/b)

2/5
EDDIE SAYS
1/30 + 1/6 = 1/30 + 5/30 = 6/30 = 1/5
So 5/5 - 1/5 = 4/5 remains
Each part is 4/5 ÷ 2 = 2/5
• Question 16

Here is a fraction calculation.

What is the missing numerator?

7
EDDIE SAYS
1/5 - 1/2 = 2/10 - 5/10 = -3/10
4 - 3/10 = 3 and 7/10
• Question 17

Select the largest.

4/9
EDDIE SAYS
30% = 0.3 so is smaller than 0.4
1/3 = 3/9 so is smaller than 4/9
0.4 = 4/10 so is smaller than 4/9
• Question 18

500 students in a school were asked to choose their summer sport.

They had to choose between Tennis and Athletics and were not allowed to opt out.

The bar chart shows the results.

How many students chose both sports?

98
EDDIE SAYS
246 + 352 = 598, so 98 chose both and have been counted twice.
• Question 19

The diagram below is made of squares.

The area of the blue shaded square is 12 cm2.

Calculate the area inside the red square in cm2.

cm²

(Just write the number)

768
EDDIE SAYS
Each square has area 12 × 4 = 48 cm²
Total area = 16 × 48 = 768 cm²
• Question 20

Look at this formula.

Calculate the value of a when b = 0.5.

0.5
EDDIE SAYS
3b + 2 = 1.5 + 2 = 3.5
8 - 2b = 8 - 1 = 7
3.5 ÷ 7 = 1/2 = 0.5
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

### What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started