The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Finding the Best Value for Money

In this worksheet, students find which product is the best value for money

'Finding the Best Value for Money' worksheet

Key stage:  KS 4

GCSE Subjects:   Maths

GCSE Boards:   AQA, Eduqas, Pearson Edexcel, OCR

Curriculum topic:   Ratio, Proportion and Rates of Change

Curriculum subtopic:   Ratio, Proportion and Rates of Change, Calculations with Ratio

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

Best value is all about comparing the value of two objects.

Im sure you've all been to a supermarket and seen the different sizes of products that come in all difference sizes. The question is, which one should you buy?

The key to solving these problems is finding the cost of 1 of the objects.

 

Example: A pack of 4 toilet rolls cost £2.16 and a pack of 9 costs £4.77. Which is better value?

We need to find the cost of 1 roll for each.

4 rolls cost 216 p so 1 costs 54 p (Divide by 4)

9 rolls cost 477 p so 1 costs 53 p (Divide by 9)

As the 9 rolls cost 53 p per roll, this is the best value.

To compare two things, we have to find the...

1 doughnut costs 40 p and a pack of 3 costs £1.19.

Which options is the best value?

1

3

50 kg of coal costs £12.

75 kg costs £17.

Which is the better value for money?

50 kg

75 kg

I am trying to find out which is better value. A 3 L of orange jiuce or a 6 L of orange juice.

I size should I find out the cost of to compare these two?

 

(Give your answer as a number)

50 kg

75 kg

Andy and Mick are comparing their running times.

Andy ran 10 miles in 62 minutes.

Mick ran 10 km in 40 minutes.

 

Who is the faster runner?

 

(5 miles = 8 km)

Andy

Mick

For each situation, select if the first or second option represents the best value,

A small tin (350 g) of coffee costs £2.70

A medium tin (500 g) costs £3.90

A large tin (700 g) costs £5.40

 

Which is the best value

Small

Medium

Large

500 ml of water costs £1

350 ml of water costs 65p

Which is the best value?

 

Select the lines of working that are mathematically incorrect

A small container (150 g) of washing powder costs £1.59

A medium container (250 g) costs £2.65

A large container (350 g) costs £3.85

 

Which is the best value

Small

Medium

Large

1 doughnut costs 40 p and a pack of 3 costs £1.23.

Which options is the best value?

1

3

  • Question 1

To compare two things, we have to find the...

CORRECT ANSWER
EDDIE SAYS
To be able to compare, we need to find the cost of the same amount for each. That could be 1 or could be something else, as long as you compare the same amount,.
  • Question 2

1 doughnut costs 40 p and a pack of 3 costs £1.19.

Which options is the best value?

CORRECT ANSWER
3
EDDIE SAYS
If we look at the 3 pack. 3 doughnuts cost 119 p. This means 1 costs 39.67 p (Don't worry that its a decimal) This means the 3 pack is best value.
  • Question 3

50 kg of coal costs £12.

75 kg costs £17.

Which is the better value for money?

CORRECT ANSWER
75 kg
EDDIE SAYS
We need to find the same amount of each here. The best way to do this is to find how much 25 kg costs for each option. (You could if you want to find out how much 1 kg costs) 50 kg = £12 so 25 kg = £6 75 kg = £17 so 25 lg = £5.67 The 75 kg is better value
  • Question 4

I am trying to find out which is better value. A 3 L of orange jiuce or a 6 L of orange juice.

I size should I find out the cost of to compare these two?

 

(Give your answer as a number)

CORRECT ANSWER
EDDIE SAYS
There are a few different choices here but 3 that are the most sensible choices. You could find out the cost of 1 L of each You could find out the cost of 3 L of each (This means you only have to half the cost of the 6L) You could find out the cost of 6 L of each (This means you only have to double the cost of the 3L)
  • Question 5

Andy and Mick are comparing their running times.

Andy ran 10 miles in 62 minutes.

Mick ran 10 km in 40 minutes.

 

Who is the faster runner?

 

(5 miles = 8 km)

CORRECT ANSWER
Andy
EDDIE SAYS
The first thing we need to do here is to change the units to be the same. Andy ran 10 miles. Using the conversion factor you are given, this is the same as 16km. We can now rewrite the question as... Andy ran 16 km in 62 minutes. Mick ran 10 km in 40 minutes. If we now find the time taken to run 1 km, we can compare them directly.
  • Question 6

For each situation, select if the first or second option represents the best value,

CORRECT ANSWER
EDDIE SAYS
I'm trying to look at the common mistake people make that the larger option is always better. For the first situation, we can see that the first option is actually more expensive than the second one!
  • Question 7

A small tin (350 g) of coffee costs £2.70

A medium tin (500 g) costs £3.90

A large tin (700 g) costs £5.40

 

Which is the best value

CORRECT ANSWER
Small
Large
EDDIE SAYS
All of these weights can be changed to 50g easily. (although you could easily change them all to 1g if you wanted to) Small - 38.6 p per 50g Medium - 39 p per 50g Large - 38.6 p per 50g So the best value is actually either the large or small one as they cost the same.
  • Question 8

500 ml of water costs £1

350 ml of water costs 65p

Which is the best value?

 

Select the lines of working that are mathematically incorrect

CORRECT ANSWER
EDDIE SAYS
Beware of this, never round during your working. the cost of 50 ml for the small bottle is actually 9.29 p.
  • Question 9

A small container (150 g) of washing powder costs £1.59

A medium container (250 g) costs £2.65

A large container (350 g) costs £3.85

 

Which is the best value

CORRECT ANSWER
Small
Medium
EDDIE SAYS
All of these weights can be changed to 50g easily. (although you could easily change them all to 1g if you wanted to) Small - 53 p per 50g Medium - 53 p per 50g Large - 55 p per 50g So the best value is actually either the large or medium one as they cost the same.
  • Question 10

1 doughnut costs 40 p and a pack of 3 costs £1.23.

Which options is the best value?

CORRECT ANSWER
3
EDDIE SAYS
If we look at the 3 pack. 3 doughnuts cost 123 p. This means 1 costs 41 p (Don't worry that its a decimal) This means the single doughnut is the best value
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.