The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Use Simple Formulae

In this worksheet, students will be asked to use simple algebraic formula to solve different mathematical problems.

'Use Simple Formulae ' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:   Algebra

Curriculum subtopic:   Use Algebra Formulae

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

Sometimes in Maths numbers can be replaced by letters...do not be put off by letters!

Letters are used for a special type of Maths, called algebra.

 

When we use algebra, we use 'formula'; formula is a concise, simple way of showing information with symbols.

 

There are lots of formulas in Maths to find, for example: area, perimeter and circumference. 

 

Example 1:

 

If a = 6, b = 3 and c = 7, calculate the value of:

 

1. a + b =             2. a - b =            3. c + b - a = 

 

Solution:

 

1. a + b

    = 6 + 3 = 9 

 

2. a - b

   = 6 - 3 = 3

 

3. c + b - a

    = 7 + 3 - 6 = 4

 

Reminders:

 

There are some rules to remember when using formula:

We write:

 

2 x a as 2a

a x b = ab

a ÷ b as a/b

 

Example 2:

 

If p = 6, q = 12, r = 4 and s = 3 calculate the value of:

 

1. rs           2. 2r + 3s            3. s/3

 

Solution:

 

1. rs = r x s 

          = 4 x 3 = 12

 

2. 2r + 3s  = 2 x r + 3 x s

                 = 2 x 4 + 3 x 3 

                 =8 + 9 = 17

 

3. s/3 = 3 / 3 

          = 1

 

Can you find the correct answer for the following expressions if

 

x = 2, y = 5 and z = 9?

Column A

Column B

x + y =
3
x + y + z =
16
y - x =
6
z - y + x =
7

If p = 7, q = 2 and r = 3, find the value of the following expressions.

Column A

Column B

2q
39
12p
4
13r
84
14q
28

If s = 10, t = 12 and v = 20, find the value of the following expressions.

Column A

Column B

s/2
5
v/10
10
t/3
2
v/2
4

In a sweet shop, you can buy packets of mints for 20p each and bars of chocolate for 30p each.

 

The total cost of m packet of mints and c bars of chocolate is given by the formula below.

 

= 20m + 30 c 

 

Use this formula to calculate the total cost if

m = 3 and c = 3

 

In a sweet shop, you can buy packets of mints for 20 p each and bars of chocolate for 30 p each.

The total cost of m packet of mints and c bars of chocolate is given by the formula.

 

= 20m + 30 c 

 

Use this formula to calculate the total cost if

m = 8 and c = 0

 

The time, T hours, taken to drive D kilometres along a motorway at a speed of S kilometres per hour is calculated using the following formula:

 

T = D/S

 

Calculate the time taken if

D = 360 and S = 60

 

The time, T hours, taken to drive D kilometres along a motorway at a speed of S kilometres per hour is calculated using the formula below.

 

T = D/S

 

Calculate the time taken if

 

D = 5 and S = 10

 

Advertisements in a magazine Cost £4 for each Line, plus £10.

So, as a formula, we can say: C = 4L +10.

What is the cost of an advertisement with 12 lines?

 

 

£68

£52

£58

£46

Advertisements in a magazine Cost £4 for each Line, plus £10.

So, as a formula, we can say C = 4L + 10.

What is the cost of an advertisement with 26 lines?

 

 

£114

£112

£134

£104

Are the following algebraic equations correct or incorrect?

 

1. a - 6 = 4 therefore a = 10

 

2. d/6 = 3 therefore d = 18

 

3. 13 - z = 8 therefore z = 4

 

 CorrectIncorrect
1
2
3
  • Question 1

Can you find the correct answer for the following expressions if

 

x = 2, y = 5 and z = 9?

CORRECT ANSWER

Column A

Column B

x + y =
7
x + y + z =
16
y - x =
3
z - y + x =
6
EDDIE SAYS
Work through carefully and double check what each letter is worth. 1. x + y = 2 + 5 = 7 2. x + y + z = 2 + 5 + 9 = 16 3. y - x = 5 - 2 = 3 4. z - y + x = 9 - 5 = 4+ 2 = 6 Is this starting to make sense?
  • Question 2

If p = 7, q = 2 and r = 3, find the value of the following expressions.

CORRECT ANSWER

Column A

Column B

2q
4
12p
84
13r
39
14q
28
EDDIE SAYS
Just like the last question, we need to double check the value of each letter. 1. 2q = 2 x 2 = 4 2. 12p = 12 x 7 = 84 3. 13r =13 x 3 = 39 4. 14q = 14 x 2 = 28
  • Question 3

If s = 10, t = 12 and v = 20, find the value of the following expressions.

CORRECT ANSWER

Column A

Column B

s/2
5
v/10
2
t/3
4
v/2
10
EDDIE SAYS
With practise, it starts to get easier to remember to check the value of each letter. 1. s/2 = 10/2 = 5 2. v/10 = 20/10 = 2 3. t/3 = 12/3 = 4 4. v/2 = 20/ 2 = 10
  • Question 4

In a sweet shop, you can buy packets of mints for 20p each and bars of chocolate for 30p each.

 

The total cost of m packet of mints and c bars of chocolate is given by the formula below.

 

= 20m + 30 c 

 

Use this formula to calculate the total cost if

m = 3 and c = 3

 

CORRECT ANSWER
£1.50
150p
EDDIE SAYS
This should be solved with the following steps: 20m + 30c = 20 x 3 + 30 x 3 = 60 + 90 = 150 = £1.50 You're getting better with each activity you attempt! Great focus.
  • Question 5

In a sweet shop, you can buy packets of mints for 20 p each and bars of chocolate for 30 p each.

The total cost of m packet of mints and c bars of chocolate is given by the formula.

 

= 20m + 30 c 

 

Use this formula to calculate the total cost if

m = 8 and c = 0

 

CORRECT ANSWER
£1.60
160p
EDDIE SAYS
Another sweetie challenge that involves using ordered steps. 20m + 30c = 20 x 8 + 30 x 0 = 160 + 30 = 160 = £1.60 If you approach each question calmly it's really not that difficult! You're halfway through the activity.
  • Question 6

The time, T hours, taken to drive D kilometres along a motorway at a speed of S kilometres per hour is calculated using the following formula:

 

T = D/S

 

Calculate the time taken if

D = 360 and S = 60

 

CORRECT ANSWER
6 hours
6
EDDIE SAYS
Be careful with this division question. You would work out like this: T = D/S T = 360/60 = 6 Which is then written as 6 hours, don't forget your units in the exam!
  • Question 7

The time, T hours, taken to drive D kilometres along a motorway at a speed of S kilometres per hour is calculated using the formula below.

 

T = D/S

 

Calculate the time taken if

 

D = 5 and S = 10

 

CORRECT ANSWER
Half an hour
30 minutes
30 mins
1/2 hour
EDDIE SAYS
A tricky division question as the answer is a decimal number that we then have to correctly convert to units of time. T = D/S T = 5/ 10 = 0.5 = 0.5 hours = 30 minutes or 1/2 hour
  • Question 8

Advertisements in a magazine Cost £4 for each Line, plus £10.

So, as a formula, we can say: C = 4L +10.

What is the cost of an advertisement with 12 lines?

 

 

CORRECT ANSWER
£58
EDDIE SAYS
Our knowledge of the 12x table will help you solve this one. C = 4L + 10. C = 4 x 12 + 10n= C = 48 + 10 = 58 = £58
  • Question 9

Advertisements in a magazine Cost £4 for each Line, plus £10.

So, as a formula, we can say C = 4L + 10.

What is the cost of an advertisement with 26 lines?

 

 

CORRECT ANSWER
£114
EDDIE SAYS
A bit of a harder multiplication this time, it is OK to use a written method of multiplication for 4 x 26 if it helps you. C = 4L + 10. C = 4 x 26 + 10 = C = 104 + 10= 114 = £114
  • Question 10

Are the following algebraic equations correct or incorrect?

 

1. a - 6 = 4 therefore a = 10

 

2. d/6 = 3 therefore d = 18

 

3. 13 - z = 8 therefore z = 4

 

CORRECT ANSWER
 CorrectIncorrect
1
2
3
EDDIE SAYS
1. Correct. 10 - 6 = 4 therefore a = 10 2. Correct. 18 / 6 = 3 therefore d = 18 3. Incorrect. 13 - 4 = 9 not 8 therefore z = 5 Great work! That's another activity completed. Why not attempt another one?
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.