The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Finding Angles in Quadrilaterals

In this worksheet, students calculate angles in quadrilaterals.

'Finding Angles in Quadrilaterals' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:  Maths and Numerical Reasoning

Curriculum subtopic:  2D Shapes: Triangles, Quadrilaterals and Polygons

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

This worksheet is about the angles in a quadrilateral, which always add up to 360°.

 

Example

To find the angle x, we add up the existing angles and subtract this from 360°.

90 + 90 + 34 = 214

x = 360 - 214 = 146°

Find the angle marked x in the following diagram.

Find the angle marked x in the following diagram.

Find the angle marked x in the following diagram.

Find the angle marked x in the following diagram.

Find the angle marked x in the following diagram.

Find the angle marked x in the following diagram.

Find the angle marked x in the following diagram.

Find the angle marked x in the following diagram.

Find the angle marked x in the following diagram.

Find the angle marked x in the following diagram.

  • Question 1

Find the angle marked x in the following diagram.

CORRECT ANSWER
132
EDDIE SAYS
90 + 90 + 48 = 228 x = 360 - 228 = 132°
  • Question 2

Find the angle marked x in the following diagram.

CORRECT ANSWER
106
EDDIE SAYS
90 + 94 + 70 = 254 x = 360 - 254 = 106°
  • Question 3

Find the angle marked x in the following diagram.

CORRECT ANSWER
114
EDDIE SAYS
90 + 90 + 66 = 246 x = 360 - 246 = 114°
  • Question 4

Find the angle marked x in the following diagram.

CORRECT ANSWER
116
EDDIE SAYS
90 + 98 + 56 = 244 x = 360 - 244 = 116°
  • Question 5

Find the angle marked x in the following diagram.

CORRECT ANSWER
85
EDDIE SAYS
72 + 126 + 77 = 275 x = 360 - 275 = 85°
  • Question 6

Find the angle marked x in the following diagram.

CORRECT ANSWER
85
EDDIE SAYS
90 + 103 + 82 = 275 x = 360 - 275 = 85°
  • Question 7

Find the angle marked x in the following diagram.

CORRECT ANSWER
82
EDDIE SAYS
90 + 129 + 59 = 278 x = 360 - 278 = 82°
  • Question 8

Find the angle marked x in the following diagram.

CORRECT ANSWER
103
EDDIE SAYS
77 + 77 = 154 2x = 360 - 154 = 206 x = 103°
  • Question 9

Find the angle marked x in the following diagram.

CORRECT ANSWER
146
EDDIE SAYS
90 + 129 + 34 = 214 x = 360 - 214 = 146°
  • Question 10

Find the angle marked x in the following diagram.

CORRECT ANSWER
75
EDDIE SAYS
45 + 177 + 63 = 285 x = 360 - 285 = 75°
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.