The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Areas of Compound Shapes (Squares only)

In this worksheet, students find areas of compound shapes made from squares.

'Areas of Compound Shapes (Squares only)' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:   Maths and Numerical Reasoning

Curriculum subtopic:   3D Shapes

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

You must know the formula for finding the area of a rectangle.


Area of a rectangle = length × breadth

                               OR base × height

 

 

Example

Find the shaded area of the following shape.

Solution


Area of large square = 13 × 13 = 169 units2


Area of small square = 5 × 5 = 25 units2


Shaded area = 169 − 25 = 144 units2

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

  • Question 1

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

CORRECT ANSWER
180
EDDIE SAYS
Area of the large square = 14 x 14 = 196cm2 Area of the small square = 4 x 4 = 16cm2 196 - 16 = 180 cm2
  • Question 2

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

CORRECT ANSWER
285
EDDIE SAYS
Area of the large square = 17 x 17 = 289cm2 Area of the small square =2 x 2 = 4cm2 289 - 4 = 285 cm2
  • Question 3

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

CORRECT ANSWER
336
EDDIE SAYS
Area of the large square = 19 x 19 = 361cm2 Area of the small square = 5 x 5 = 25cm2 361 - 25 = 336 cm2
  • Question 4

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

CORRECT ANSWER
187
EDDIE SAYS
Area of the large square = 14 x 14 = 196cm2 Area of the small square = 3 x 3 = 9cm2 196 - 9 = 187 cm2
  • Question 5

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

CORRECT ANSWER
200
EDDIE SAYS
Area of the large square = 15 x 15 = 225cm2 Area of the small square =5 x 5 = 25cm2 225 - 25 = 180 cm2
  • Question 6

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

CORRECT ANSWER
240
EDDIE SAYS
Area of the large square = 16 x 16 = 256 cm2 Area of the small square = 4 x 4 = 16 cm2 256 - 16 = 240 cm2
  • Question 7

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

CORRECT ANSWER
160
EDDIE SAYS
Area of the large square = 13 x 13 = 169 cm2 Area of the small square = 3 x 3 = 9 cm2 169 - 9 = 160 cm2
  • Question 8

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

CORRECT ANSWER
391
EDDIE SAYS
Area of the large square = 20 x 20 = 400 cm2 Area of the small square = 3 x 3 = 9 cm2 400 - 9 = 381 cm2
  • Question 9

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

CORRECT ANSWER
135
EDDIE SAYS
Area of the large square = 12 x 12 = 144cm2 Area of the small square = 3 x 3 = 9cm2 144 - 9 = 135 cm2
  • Question 10

Find the shaded area of the following shape in cm2. (just write the number)

All of the measurements are given in cm.

 

CORRECT ANSWER
144
EDDIE SAYS
Area of the large square = 13 x 13 = 169 cm2 Area of the small square = 5 x 5 = 25 cm2 169 - 25 = 144 cm2
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.