The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Money: Paying with Two Coins

In this worksheet, students must select the two coins which can be used to pay exactly for the given item.

'Money: Paying with Two Coins' worksheet

Key stage:  KS 1

Curriculum topic:  Measurement

Curriculum subtopic:  Money and its Value

Difficulty level:  

down

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

Look at this apple, which costs 55p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

 

 

We can use a 50p coin and a 5p coin.

 

because 50p + 5p = 55p

Look at this tomato, which costs 55p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

1p

2p

5p

10p

20p

50p

£1

£2

Look at this ruler, which costs 60p to buy.

 

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

1p

2p

5p

10p

20p

50p

£1

£2

Look at this pencil, which costs 70p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

1p

2p

5p

10p

20p

50p

£1

£2

Look at this pen, which costs £3 to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

1p

2p

5p

10p

20p

50p

£1

£2

Look at this rubber, which costs 52p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

1p

2p

5p

10p

20p

50p

£1

£2

Look at this flower, which costs 22p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

1p

2p

5p

10p

20p

50p

£1

£2

Look at this lolly, which costs 15p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

1p

2p

5p

10p

20p

50p

£1

£2

Look at this sweet, which costs 12p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

1p

2p

5p

10p

20p

50p

£1

£2

Look at this plant, which costs £2.10 to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

1p

2p

5p

10p

20p

50p

£1

£2

Look at this pencil case, which costs £1.20 to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

1p

2p

5p

10p

20p

50p

£1

£2

  • Question 1

Look at this tomato, which costs 55p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

CORRECT ANSWER
5p
50p
EDDIE SAYS
50 + 5 = 55
  • Question 2

Look at this ruler, which costs 60p to buy.

 

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

CORRECT ANSWER
10p
50p
EDDIE SAYS
50 + 10 = 60
  • Question 3

Look at this pencil, which costs 70p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

CORRECT ANSWER
20p
50p
EDDIE SAYS
50 + 20 = 70
  • Question 4

Look at this pen, which costs £3 to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

CORRECT ANSWER
£1
£2
EDDIE SAYS
1 + 2 = 3
  • Question 5

Look at this rubber, which costs 52p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

CORRECT ANSWER
2p
50p
EDDIE SAYS
50 + 2 = 52
  • Question 6

Look at this flower, which costs 22p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

CORRECT ANSWER
2p
20p
EDDIE SAYS
20 + 2 = 22
  • Question 7

Look at this lolly, which costs 15p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

CORRECT ANSWER
5p
10p
EDDIE SAYS
10 + 5 = 15
  • Question 8

Look at this sweet, which costs 12p to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

CORRECT ANSWER
2p
10p
EDDIE SAYS
10 + 2 = 12
  • Question 9

Look at this plant, which costs £2.10 to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

CORRECT ANSWER
10p
£2
EDDIE SAYS
£2 + 10p = £2.10 which we read as two pounds ten.
Notice that the point separates the pounds from the pence.
  • Question 10

Look at this pencil case, which costs £1.20 to buy.

 

Which two coins can be used to pay for it exactly?

CORRECT ANSWER
20p
£1
EDDIE SAYS
£1 + 20p = £1.20 which we read as one pound twenty.
Notice that the point separates the pounds from the pence.
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Start your £1 trial

Start your trial for £1