The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Understand and Apply Problem Solving Skills 1

In this worksheet, students will be asked to solve a range of worded problems, using four operations. These types of problems appear in the two reasoning papers.

'Understand and Apply Problem Solving Skills 1' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:   Exam-style Questions: SATs Maths

Curriculum subtopic:   Exam-Style Questions: Worded Problems

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

Together we are going to spend some valuable time revising worded problems.

 

Worded problems will appear in both of the SATs reasoning papers.

 

The problems will ask you to use all four number operations (addition, subtraction, division and multiplication).

 

It's very important that you show your working out for these questions because you may get a mark for it, even if your answer is wrong!

For each of the reasoning tests, you will have 40 minutes to complete it.

There are usually around 20 problem-solving questions in the reasoning tests.

 

Here is an example of the type of question you may find in a reasoning paper:

Sally collects two dolls per month for an entire year.

How many dolls does she collect in a year?

 

Answer:

There are 12 months in a year.

2 x 12 = 24 dolls

There are 32 children in the playground.

2 boys and 4 girls go back into the classroom.

 

How many are left on the playground?

 

 

 

24

22

26

38

There are 70 girls and 52 boys in St Joseph's school.

 

How many more girls than boys are there?

Write your answer in numerical form.

 

 

For a team game, 32 children are split into 4 teams

 

How many children are in each team?

 

 

9

12

7

8

Simran wants to buy a sandwich and pays the cashier 55p.

The cashier tells her she needs another 45p to buy the sandwich.

What is the cost of the sandwich?

 

Give your answer in pounds and pence.

 

 

9

12

7

8

Gemma buys one cake for 75p.

She pays with a £5 note.

 

How much change will she get?

 

 

£4.00

£4.35

£4.25

£4.45

Peaches are sold in packets of 3 at the supermarket.

 

How many peaches are there in 12 packets?

 

Bob has 85 stickers in his collection.

 

He gives 35 to his best friend, Reuben.

 

How many stickers does Bob have left? 

Write your answer in numerical form.

104 people all gave 10p to a local charity.

 

What is the total of the donation made?

Give your answer in pounds and pence.

Roger has £2.24.

He wants to buy a toy car that cost £3.08

 

How much more money does he need?

Give your answer in pence.

 

 

Adult £3.50
Child £2.00

 

Above are the entry prices for a local funfair.

How much will it cost for 2 adults and 2 children to visit the funfair?

 

Give your answer in pounds and pence.

 

  • Question 1

There are 32 children in the playground.

2 boys and 4 girls go back into the classroom.

 

How many are left on the playground?

 

 

 

CORRECT ANSWER
26
EDDIE SAYS
Strong start if you chose 26! This question required a subtraction. 32 - 4 - 2 = 26 26 children remain in the playground.
  • Question 2

There are 70 girls and 52 boys in St Joseph's school.

 

How many more girls than boys are there?

Write your answer in numerical form.

 

 

CORRECT ANSWER
18
EDDIE SAYS
How did you do? You could choose to count up from 52 to 70 to find the answer 18. Or, you could subtract 52 from 70 to reach 18. Use whichever method you prefer and feel more confident using.
  • Question 3

For a team game, 32 children are split into 4 teams

 

How many children are in each team?

 

 

CORRECT ANSWER
8
EDDIE SAYS
Did you get the hang of it? To solve this one, you had to carry out the number sentence 32 ÷ 4 = 8. There are 8 children in each team. You're making great progress, let's push forward.
  • Question 4

Simran wants to buy a sandwich and pays the cashier 55p.

The cashier tells her she needs another 45p to buy the sandwich.

What is the cost of the sandwich?

 

Give your answer in pounds and pence.

 

 

CORRECT ANSWER
EDDIE SAYS
The answer was £1.00. You had to complete an addition in order to find the total cost of the sandwich. 55p + 45p = 100p = £1.00
  • Question 5

Gemma buys one cake for 75p.

She pays with a £5 note.

 

How much change will she get?

 

 

CORRECT ANSWER
£4.25
EDDIE SAYS
Don't panic if you found this tricky. You may find it easier to first convert £5 into pence = 500p 500p - 75p = 425p Remember there are 100p in £1. Convert back to pounds = £4.25.
  • Question 6

Peaches are sold in packets of 3 at the supermarket.

 

How many peaches are there in 12 packets?

 

CORRECT ANSWER
36
EDDIE SAYS
How are you doing? Did you work out that there are 36 peaches in 12 packets? The calculation required is 3 x 12 = 36.
  • Question 7

Bob has 85 stickers in his collection.

 

He gives 35 to his best friend, Reuben.

 

How many stickers does Bob have left? 

Write your answer in numerical form.

CORRECT ANSWER
EDDIE SAYS
Did you find the answer of 50 stickers? To crack this one, you had to complete 85 - 35 = 50. Remember to always check your answer in the test to avoid silly mistakes.
  • Question 8

104 people all gave 10p to a local charity.

 

What is the total of the donation made?

Give your answer in pounds and pence.

CORRECT ANSWER
EDDIE SAYS
This is a tough one, you had to be really careful with your working out. 10p x 104 = 1040p Convert to £ = 1040 ÷ 100 = £10.40 Remember when multiplying, all of the digits in the number move to the left. When dividing all of the digits move to the right.
  • Question 9

Roger has £2.24.

He wants to buy a toy car that cost £3.08

 

How much more money does he need?

Give your answer in pence.

 

 

CORRECT ANSWER
EDDIE SAYS
It's easiest to first convert to pence and then complete the subtraction. 308p - 224p = 84p Roger needs 84p more to buy the toy car.
  • Question 10
Adult £3.50
Child £2.00

 

Above are the entry prices for a local funfair.

How much will it cost for 2 adults and 2 children to visit the funfair?

 

Give your answer in pounds and pence.

 

CORRECT ANSWER
EDDIE SAYS
Did you read this question carefully? There were a few steps needed to find the answer. Step 1: Cost of adults: £3.50 x 2 = £7.00 Step 2: Cost of children: £2.00 x 2 = £4.00 Step 3: Total cost, add both together: £7.00 + £4.00 = £11.00 Well done! That's another activity completed!
Try it for free ---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.