The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Measurement: Converting Measurements to Solve Problems

In this worksheet, students convert between metric measurements and answer measuring problems.

'Measurement: Converting Measurements to Solve Problems' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:   Measurement

Curriculum subtopic:   Convert Between Metric Measurements

Difficulty level:  

$appendString = '&new=1'; $_SESSION['guest_aId'] = rand(); $urlToRedirect = FRAMEWORK_PATH . 'preview/worksheet/introduction?aId=' . $_SESSION['guest_aId'] . '&wId=' . $wsData['id'] . '&usertype=guest' . $appendString; ?>

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

Remember that:

1 kg = 1000 g

1 km = 1000 m

1m = 100 cm

 

So.....

½ kg = 500 g

1.2 kg = 1200 g

¼ km = 250 m

¾ m = 75 cm

 

 

Want to understand this further and learn how this links to other topics in maths?


Why not watch one or both of these videos?

 

A tree grows to a height of 5.5 metres.

Write this height in cm.

(just write the number)

Who is taller?

 

Jack is 1.2 m tall

Jill is 118 cm tall

Work out ½ kg + ¼ kg, giving your answer in grams.

(just write the number)

A 1 kg bag of flour is opened and Ben uses 450 g to bake a cake.

How much flour is left in the bag?

Select all the correct answers.

450 g

550 g

0.55 kg

0.055 kg

A cat has a mass of 3.5 kg

Write this mass in g.

(just write the number)

A cat has a mass of 3.5 kg and a dog has a mass of 5¼ kg

Write their total mass in kg.

(just write the number)

A sunflower is 2.4 m tall.

In one week, it grows 50 cm.

What is its height at the end of this week in metres.

(just write the number)

Work out 1 km - 50 m.

Give your answer in km.

(just write the number)

A box of chocolates has a mass of 1.4 kg.

700 g is eaten after dinner.

Write down the mass of chocolates which remain in kg.

(just write the number)

I cycle 750 m and then walk 1.5 km.

How far have I traveled altogether in metres?

(just write the number)

  • Question 1

A tree grows to a height of 5.5 metres.

Write this height in cm.

(just write the number)

CORRECT ANSWER
550
EDDIE SAYS
1m = 100 cm 5.5m = 5.5 x 100 = 550 cm
  • Question 2

Who is taller?

 

Jack is 1.2 m tall

Jill is 118 cm tall

CORRECT ANSWER
Jack
EDDIE SAYS
1m = 100 cm 1.2m = 1.2 x 100 = 120 cm Jack is 120 cm and Jill is 118 cm, so Jack is taller.
  • Question 3

Work out ½ kg + ¼ kg, giving your answer in grams.

(just write the number)

CORRECT ANSWER
750
EDDIE SAYS
½ kg = 500 g 1/4 kg = 1000/4 = 250 g 500 + 250 = 750 g
  • Question 4

A 1 kg bag of flour is opened and Ben uses 450 g to bake a cake.

How much flour is left in the bag?

Select all the correct answers.

CORRECT ANSWER
550 g
0.55 kg
EDDIE SAYS
1 kg = 1000 g 1000 - 450 = 550 g 550 divided by 1000 = 0.55 kg
  • Question 5

A cat has a mass of 3.5 kg

Write this mass in g.

(just write the number)

CORRECT ANSWER
3500
EDDIE SAYS
1 kg = 1000 g 3.5 kg = 3.5 x 1000 = 3500 g
  • Question 6

A cat has a mass of 3.5 kg and a dog has a mass of 5¼ kg

Write their total mass in kg.

(just write the number)

CORRECT ANSWER
8.75
EDDIE SAYS
1 kg = 1000 g 1/4 kg = 1000/4 = 250 g 5 kg = 5 x 1000 = 5000 g + 250 g = 5250g 5250 divided by 1000 = 5.25 kg 3.5 kg + 5.25 kg = 8.75 kg
  • Question 7

A sunflower is 2.4 m tall.

In one week, it grows 50 cm.

What is its height at the end of this week in metres.

(just write the number)

CORRECT ANSWER
2.9
EDDIE SAYS
1m = 100 cm 2.4 m = 2.4 x 100 = 240 cm 240 + 50 = 290 cm 290 divided by 100 = 2.9 m
  • Question 8

Work out 1 km - 50 m.

Give your answer in km.

(just write the number)

CORRECT ANSWER
0.95
EDDIE SAYS
1 km = 1000 m 1000 - 50 = 950 m 950 divided by 1000 = 0.95
  • Question 9

A box of chocolates has a mass of 1.4 kg.

700 g is eaten after dinner.

Write down the mass of chocolates which remain in kg.

(just write the number)

CORRECT ANSWER
0.7
EDDIE SAYS
1 kg = 1000 g 1.4 kg = 1400 g 1400 - 700 = 700 700/1000 = 0.7 kg
  • Question 10

I cycle 750 m and then walk 1.5 km.

How far have I traveled altogether in metres?

(just write the number)

CORRECT ANSWER
2250
EDDIE SAYS
1 km = 1000 m 1.5 km = 1.5 x 1000 = 1500 m 1500 + 750 = 2250 m
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.