The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Money Saving Offers

In this worksheet, students choose the better value offer.

'Money Saving Offers' worksheet

Key stage:  KS 3

Curriculum topic:   Number

Curriculum subtopic:   Use Standard Units of Measure

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

Sometimes when we go shopping we are faced with all sorts of "Special Offers" such as

 

2 for £5

3 for £9


To work out the special offer that gives the better value, we must work out the unit price (i.e. the price for one item).

We do this by dividing.

 

2 for £5 means that each item costs £5 ÷ 2 = £2.50

3 for £9 means that each item cost £9 ÷ 3 = £3

 

The cheapest or the better value offer is therefore 2 for £5
 

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  2 bottles for £5

B:  4 bottles for £9

A

B

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  2 packets for 50p

B:  3 packets for 80p

A

B

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  2 packets for 52p

B:  3 packets for 79p

A

B

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  2 packets for 52p

B:  3 packets for 77p

A

B

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  3 boxes for £4.50

B:  5 boxes for £7

A

B

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  3 boxes for £4.50

B:  10 boxes for £16

A

B

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  3 bottles for £48

B:  8 bottles for £150

A

B

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  9 bottles for £100

B:  12 bottles for £132

A

B

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  5 bags for £85

B:  12 bags for £205

A

B

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  5 trays for £7.50

B:  9 trays for £13.75

A

B

  • Question 1

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  2 bottles for £5

B:  4 bottles for £9

CORRECT ANSWER
B
  • Question 2

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  2 packets for 50p

B:  3 packets for 80p

CORRECT ANSWER
A
  • Question 3

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  2 packets for 52p

B:  3 packets for 79p

CORRECT ANSWER
A
  • Question 4

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  2 packets for 52p

B:  3 packets for 77p

CORRECT ANSWER
B
  • Question 5

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  3 boxes for £4.50

B:  5 boxes for £7

CORRECT ANSWER
B
  • Question 6

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  3 boxes for £4.50

B:  10 boxes for £16

CORRECT ANSWER
A
  • Question 7

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  3 bottles for £48

B:  8 bottles for £150

CORRECT ANSWER
A
  • Question 8

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  9 bottles for £100

B:  12 bottles for £132

CORRECT ANSWER
B
  • Question 9

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  5 bags for £85

B:  12 bags for £205

CORRECT ANSWER
A
  • Question 10

Which of these two special offers represents the better value?

 

A:  5 trays for £7.50

B:  9 trays for £13.75

CORRECT ANSWER
A
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.