The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Write the Terms of a Sequence From a Formula

In this worksheet, students find the required terms of a sequence from the given T formulae.

'Write the Terms of a Sequence From a Formula' worksheet

Key stage:  KS 3

Curriculum topic:  Algebra

Curriculum subtopic:  Generate Terms of a Sequence

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

In this worksheet, we will work out some of the terms of a sequence from a rule known as a T formula.

 

 

Example

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 50 - 4n2

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

 

Answer

We get the first term, T1, by substituting n = 1 in the T formula.

We get the second term, T2, by substituting n = 2 in the T formula... etc....

So...

 

1st term T1 = 50 - 4 × 12 = 50 - 4 × 1 = 50 - 4 =  46

2nd term T2 = 50 - 4 × 22 = 50 - 4 × 4 = 50 - 16 =  34

3rd term T3 = 50 - 4 × 32 = 50 - 4 × 9 = 50 - 36 =  14

4th term T4 = 50 - 4 × 42 = 50 - 4 × 16 = 50 - 64 =  -14

5th term T5 = 50 - 4 × 52 = 50 - 4 × 25 = 50 - 100 =  -50

 

Now we find the 20th and 100th terms.

 

T20 = 50 - 4 × 202 = 50 - 4 × 400 = 50 - 1600 =  -1550

T100 = 50 - 4 × 1002 = 50 - 4 × 10000 = 50 - 40000 =  -39950

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = n2 + 1

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = n2 - 1

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 2n2

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 5n2

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 2n2 + 3

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 5n2 - 10

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 3n2 + 2

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 4n2 - 5

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 10 - n2

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 100 - 2n2

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100
  • Question 1

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = n2 + 1

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

CORRECT ANSWER
 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100
EDDIE SAYS
T1 = 12 + 1 = 1 + 1 =  2
T2 = 22 + 1 = 4 + 1 = 5
T3 = 32 + 1 = 9 + 1 = 10
T4 = 42 + 1 = 16 + 1 = 17
T5 = 52 + 1 = 25 + 1 = 26
T20 = 202 + 1 = 400 + 1 = 401
T100 = 1002 + 1 = 10000 + 1 = 10001
  • Question 2

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = n2 - 1

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

CORRECT ANSWER
 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100
EDDIE SAYS
T1 = 12 - 1 = 1 - 1 = 0
T2 = 22 - 1 = 4 - 1 = 3
T3 = 32 - 1 = 9 - 1 = 8
T4 = 42 - 1 = 16 - 1 = 15
T5 = 52 - 1 = 25 - 1 = 24
T20 = 202 - 1 = 400 - 1 = 399
T100 = 1002 - 1 = 10000 - 1 = 9999
  • Question 3

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 2n2

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

CORRECT ANSWER
 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100
EDDIE SAYS
T1 = 2 × 12 = 2 × 1 = 2
T2 = 2 × 22 = 2 × 4 = 8
T3 = 2 × 32 = 2 × 9 = 18
T4 = 2 × 42 = 2 × 16 = 32
T5 = 2 × 52 = 2 × 25 = 50
T20 = 2 × 202 = 2 × 400 = 800
T100 = 2 × 1002 = 2 × 10000 = 20000
  • Question 4

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 5n2

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

CORRECT ANSWER
 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100
EDDIE SAYS
T1 = 5 × 12 = 5 × 1 = 5
T2 = 5 × 22 = 5 × 4 = 20
T3 = 5 × 32 = 5 × 9 = 45
T4 = 5 × 42 = 5 × 16 = 80
T5 = 5 × 52 = 5 × 25 = 125
T20 = 5 × 202 = 5 × 400 = 2000
T100 = 5 × 1002 = 5 × 10000 = 50000
  • Question 5

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 2n2 + 3

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

CORRECT ANSWER
 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100
EDDIE SAYS
T1 = 2 × 12 + 3 = 2 × 1 + 3 = 2 + 3 = 5
T2 = 2 × 22 + 3 = 2 × 4 + 3 = 8 + 3 = 11
T3 = 2 × 32 + 3 = 2 × 9 + 3 = 18 + 3 = 21
T4 = 2 × 42 + 3 = 2 × 16 + 3 = 32 + 3 = 35
T5 = 2 × 52 + 3 = 2 × 25 + 3 = 50 + 3 = 53
T20 = 2 × 202 + 3 = 2 × 400 + 3 = 800 + 3 = 803
T100 = 2 × 1002 + 3 = 2 × 10000 + 3 = 20000 + 3 = 20003
  • Question 6

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 5n2 - 10

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

CORRECT ANSWER
 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100
EDDIE SAYS
T1 = 5 × 12 - 10 = 5 × 1 - 10 = 5 - 10 = -5
T2 = 5 × 22 - 10 = 5 × 4 - 10 = 20 - 10 = 10
T3 = 5 × 32 - 10 = 5 × 9 - 10 = 45 - 10 = 35
T4 = 5 × 42 - 10 = 5 × 16 - 10 = 80 - 10 = 70
T5 = 5 × 52 - 10 = 5 × 25 - 10 = 125 - 10 = 115
T20 = 5 × 202 - 10 = 5 × 400 - 10 = 2000 - 10 = 1990
T100 = 5 × 1002 - 10 = 5 × 10000 - 10 = 50000 - 10 = 49990
  • Question 7

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 3n2 + 2

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

CORRECT ANSWER
 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100
EDDIE SAYS
T1 = 3 × 12 + 2 = 3 × 1 + 2 = 3 + 2 = 5
T2 = 3 × 22 + 2 = 3 × 4 + 2 = 12 + 2 = 14
T3 = 3 × 32 + 2 = 3 × 9 + 2 = 27 + 2 = 29
T4 = 3 × 42 + 2 = 3 × 16 + 2 = 48 + 2 = 50
T5 = 3 × 52 + 2 = 3 × 25 + 2 = 75 + 2 = 77
T20 = 3 × 202 + 2 = 3 × 400 + 2 = 1200 + 2 = 1202
T100 = 3 × 1002 + 2 = 3 × 10000 + 2 = 30000 + 2 = 30002
  • Question 8

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 4n2 - 5

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

CORRECT ANSWER
 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100
EDDIE SAYS
T1 = 4 × 12 - 5 = 4 × 1 - 5 = 4 - 5 = -1
T2 = 4 × 22 - 5 = 4 × 4 - 5 = 16 - 5 = 11
T3 = 4 × 32 - 5 = 4 × 9 - 5 = 36 - 5 = 31
T4 = 4 × 42 - 5 = 4 × 16 - 5 = 64 - 5 = 59
T5 = 4 × 52 - 5 = 4 × 25 - 5 = 100 - 5 = 95
T20 = 4 × 202 - 5 = 4 × 400 - 5 = 1600 - 5 = 1595
T100 = 4 × 1002 - 5 = 4 × 10000 - 5 = 40000 - 5 = 39995
  • Question 9

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 10 - n2

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

CORRECT ANSWER
 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100
EDDIE SAYS
T1 = 10 - 12 = 10 - 1 = 9
T2 = 10 - 22 = 10 - 4 = 6
T3 = 10 - 32 = 10 - 9 = 1
T4 = 10 - 42 = 10 - 16 = -6
T5 = 10 - 52 = 10 - 25 = -15
T20 = 10 - 202 = 10 - 400 = -390
T100 = 10 - 1002 = 10 - 10000 = -9990
  • Question 10

Find the first 5 terms in the sequence given by the formula:

 

Tn = 100 - 2n2

 

where n is the position of the term in the sequence.

 

Additionally find the 20th term and the 100th term.

CORRECT ANSWER
 value
T1
T2
T3
T4
T5
T20
T100
EDDIE SAYS
T1 = 100 - 2 × 12 = 100 - 2 × 1 = 100 - 2 = 98
T2 = 100 - 2 × 22 = 100 - 2 × 4 = 100 - 8 = 92
T3 = 100 - 2 × 32 = 100 - 2 × 9 = 100 - 18 = 82
T4 = 100 - 2 × 42 = 100 - 2 × 16 = 100 - 32 = 68
T5 = 100 - 2 × 52 = 100 - 2 × 25 = 100 - 50 = 50
T20 = 100 - 2 × 202 = 100 - 2 × 400 = 100 - 800 = -700
T100 = 100 - 2 × 1002 = 100 - 2 × 10000 = 100 - 20000 = -19900
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.