The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Add and Subtract to Find the Missing Number (1)

In this worksheet, students find the missing number in the sum using addition and then subtraction.

'Add and Subtract to Find the Missing Number (1)' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:   Number: Addition and Subtraction

Curriculum subtopic:   Solve Add/Subtract Problems to 1000

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

In this worksheet you have to find the missing number in the sum.

Example

Find the missing number in the sum.

134 + ___ + 22 = 160

 

Answer

Step 1:   Add together 134 + 22 = 156.

Step 2:   Work out what you need to reach 160 by calculating 160 - 156 = 4

 

So,

134 +  4  + 22 = 160

Find the missing number in the sum.

170 + __ + 234 = 406

Find the missing number in the sum.

130 + __ + 233 = 368

Find the missing number in the sum.

97 + __ + 164 = 264

Find the missing number in the sum.

359 + __ + 89 = 449

Find the missing number in the sum.

25 + __ + 254 = 283

Find the missing number in the sum.

51 + __ + 285 = 386

Find the missing number in the sum.

58 + __ + 316 = 424

Find the missing number in the sum.

228 + __ + 100 = 428

Find the missing number in the sum.

155 + __ + 161 = 388

Find the missing number in the sum.

230 + __ + 156 = 428

  • Question 1

Find the missing number in the sum.

170 + __ + 234 = 406

CORRECT ANSWER
2
EDDIE SAYS
Work out 170 + 234 = 404
Then 406 - 404 = 2
  • Question 2

Find the missing number in the sum.

130 + __ + 233 = 368

CORRECT ANSWER
5
EDDIE SAYS
Work out 130 + 233 = 363
Then 368 - 363 = 5
  • Question 3

Find the missing number in the sum.

97 + __ + 164 = 264

CORRECT ANSWER
3
EDDIE SAYS
Work out 97 + 164 = 261
Then 264 - 261 = 3
  • Question 4

Find the missing number in the sum.

359 + __ + 89 = 449

CORRECT ANSWER
1
EDDIE SAYS
Work out 359 + 89 = 448
Then 449 - 448 = 1
  • Question 5

Find the missing number in the sum.

25 + __ + 254 = 283

CORRECT ANSWER
4
EDDIE SAYS
Work out 25 + 254 = 279
Then 283 - 279 = 4
  • Question 6

Find the missing number in the sum.

51 + __ + 285 = 386

CORRECT ANSWER
50
EDDIE SAYS
Work out 51 + 285 = 236
Then 386 - 236 = 50
  • Question 7

Find the missing number in the sum.

58 + __ + 316 = 424

CORRECT ANSWER
50
EDDIE SAYS
Work out 58 + 316 = 374
Then 424 - 374 = 50
  • Question 8

Find the missing number in the sum.

228 + __ + 100 = 428

CORRECT ANSWER
100
EDDIE SAYS
Work out 228 + 100 = 328
Then 428 - 328 = 100
  • Question 9

Find the missing number in the sum.

155 + __ + 161 = 388

CORRECT ANSWER
72
EDDIE SAYS
Work out 155 + 161 = 316
Then 388 - 316 = 72
  • Question 10

Find the missing number in the sum.

230 + __ + 156 = 428

CORRECT ANSWER
42
EDDIE SAYS
Work out 230 + 156 = 386
Then 428 - 386 = 42
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.