The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Add and Subtract to Find the Missing Number (2)

In this worksheet, students have to find the missing number in the sum by using addition and then subtraction.

'Add and Subtract to Find the Missing Number (2)' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:   Number: Addition and Subtraction

Curriculum subtopic:   Solve Add/Subtract Problems to 1000

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

In this worksheet you have to find the missing number in the sum.

Example

Find the missing number in the sum.

134 + ___ + 22 = 160

 

Answer

Step 1:   Add together 134 + 22 = 156.

Step 2:   Work out what you need to reach 160 by calculating 160 - 156 = 4

 

So,

134 +  4  + 22 = 160

Find the missing number in the sum.

91 + __ + 185 = 281

Find the missing number in the sum.

412 + __ + 34 = 451

Find the missing number in the sum.

23 + __ + 417 = 447

Find the missing number in the sum.

311 + __ + 100 = 415

Find the missing number in the sum.

402 + __ + 8 = 460

Find the missing number in the sum.

24 + __ + 414 = 447

Find the missing number in the sum.

304 + __ + 138 = 447

Find the missing number in the sum.

138 + __ + 176 = 414

Find the missing number in the sum.

42 + __ + 316 = 368

Find the missing number in the sum.

371 + __ + 28 = 399

  • Question 1

Find the missing number in the sum.

91 + __ + 185 = 281

CORRECT ANSWER
5
EDDIE SAYS
Work out 91 + 185 = 276
Then 281 - 276 = 5
  • Question 2

Find the missing number in the sum.

412 + __ + 34 = 451

CORRECT ANSWER
5
EDDIE SAYS
Work out 412 + 34 = 446
Then 451 - 446 = 5
  • Question 3

Find the missing number in the sum.

23 + __ + 417 = 447

CORRECT ANSWER
7
EDDIE SAYS
Work out 23 + 417 = 440
Then 447 - 440 = 7
  • Question 4

Find the missing number in the sum.

311 + __ + 100 = 415

CORRECT ANSWER
4
EDDIE SAYS
Work out 311 + 100 = 411
Then 415 - 411 = 4
  • Question 5

Find the missing number in the sum.

402 + __ + 8 = 460

CORRECT ANSWER
50
EDDIE SAYS
Work out 402 + 8 = 410
Then 460 - 410 = 50
  • Question 6

Find the missing number in the sum.

24 + __ + 414 = 447

CORRECT ANSWER
9
EDDIE SAYS
Work out 24 + 414 = 438
Then 447 - 438 = 9
  • Question 7

Find the missing number in the sum.

304 + __ + 138 = 447

CORRECT ANSWER
5
EDDIE SAYS
Work out 304 + 138 = 442
Then 447 - 442 = 5
  • Question 8

Find the missing number in the sum.

138 + __ + 176 = 414

CORRECT ANSWER
100
EDDIE SAYS
Work out 138 + 176 = 314
Then 414 - 314 = 100
  • Question 9

Find the missing number in the sum.

42 + __ + 316 = 368

CORRECT ANSWER
10
EDDIE SAYS
Work out 42 + 316 = 358
Then 368 - 358 = 10
  • Question 10

Find the missing number in the sum.

371 + __ + 28 = 399

CORRECT ANSWER
0
EDDIE SAYS
Work out 371 + 28 = 399
Then 399 - 399 = 0
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.