Loading please wait

The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Try an activity or get started for free

Find the Best Value for Money

In this worksheet, students will find the costs of single units within larger packs, so that they can compare prices and decide which options represents the best value purchase.

'Find the Best Value for Money' worksheet

Key stage:  KS 4

GCSE Subjects:   Maths

GCSE Boards:   AQA, Eduqas, Pearson Edexcel, OCR,

Curriculum topic:   Ratio, Proportion and Rates of Change

Curriculum subtopic:   Ratio, Proportion and Rates of Change Calculations with Ratio

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

Being able to make best value choices is all about comparing the value of two objects to idnetify which represents the best value - an important skill in maths but also in life too!

 

You will have been to a supermarket and seen the different sizes of products, which are all priced differently too.

The question is, which one should you buy which represents the best value?

 

The key to solving problems of this type is to find the cost of one of the objects or one of the units of measurements

 

Let's look at this in action now using an example.

 

 

 

e.g. A pack of 4 toilet rolls cost £2.16 and a pack of 9 costs £4.77. Which pack is better value?

 

Firstly, we need to find the cost of 1 roll in each pack:

4 rolls cost 216 p so 1 roll costs 54 p (216 ÷ 4)

9 rolls cost 477 p so 1 roll costs 53 p (477 ÷ 9)

 

The cost of a single roll in the pack of four is 54 p, whilst a roll in the 9-pack costs 53 p

 

So the 9-pack roll represents the best value, as each roll costs slightly less in this pack. 

 

You may think that this is often the case, and that larger packs usually represent better value.

However, this is not always true

 

For example, a smaller pack may be on special offer (which reduces the price of each unit) whilst the larger pack is not. 

So be careful to not jump to conclusions, and always calculate before you make any decisions. 

 

 

 

In this activity, we will find the costs of single units within larger packs so that we can compare prices and decide which options represents the best value purchase. 

---- OR ----

Get started for free so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Try an activity or get started for free

  • educational
  • bettfutures
  • cxa
  • pta
  • era2016
  • BDA award
  • Explore LearningTuition Partner
  • tacm