The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Deduce the Missing Number in Subtractions Mentally

In this worksheet, students will be asked to use efficient mental methods to subtract mentally. They will use the inverse operation to calculate a missing number.

'Deduce the Missing Number in Subtractions Mentally' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:   Number: Addition and Subtraction

Curriculum subtopic:   Add/Subtract Mentally

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

In this activity, you will be asked to find the missing number in a subtraction question.

The key to this activity is calculating every answer mentally (in your head) without using pen and paper.

 

Example 1

In your head, find the missing number

 

    - 14 = 24

 

Answer

Use the inverse operation (addition) in order to find the answer

14 + 24 = 38

 

Check

38 - 14 = 24

 

 

Example 2

    - 0.6 = 2

 

Answer 

Use the inverse operation in order to find the answer:

2 + 0.6 = 2.6

 

Check

2.6 - 0.6 = 2

 

 

Example 3

34 -  = 11

 

Answer 

Use the numbers you have been given to complete a subtraction sum in order to find the missing number

34 - 11 = 23

 

Check

34 - 23 = 11

 

This method will make more sense when you attempt to answer some questions.

Work out the following equation in your head, in order to find the missing number.

 

 - 55 = 46

Work out the missing number to the equation below, in your head.

 

 - 84 = 112

Work out in your head the missing number.

 

 - 0.7 = 3.0

 

 

3.8

3.9

3.7

3.07

Work out in your head the missing number.

 

 - 0.25 = 6.75

 

7.2

7.0

6.9

7.1

Work in your head to find the missing number.

 

 - 0.35 = 8.2

 

Write the missing number in the blank space below.

7.2

7.0

6.9

7.1

Work in your head to find the missing number.

 

 - 324 = 471

 

Write the missing number in the blank space below.

7.2

7.0

6.9

7.1

Look carefully at the subtraction calculations below.

 

Each has a missing number, can you match each sum to the correct missing number?

 

Remember to work mentally.

Column A

Column B

____ - 262 = 411
975
____ - 391 = 584
673
____ - 186 = 641
827
____ - 482 = 1,128
1,610

Look carefully at the subtraction calculations below.

 

Each has a missing number, can you match each sum to the correct missing number?

 

Remember to work mentally.

Column A

Column B

____ - 0.4 = 7.0
9.66
____ - 0.45 = 8.0
8.45
____ - 0.66 = 9.1
9.76
____ - 0.66 = 9.0
7.4

Work out in your head, the missing number in the subtraction calculation

 

2,644 -  = 134

 

Write your answer in the box below.

Work out in your head in order to find the missing number in the subtraction calculation.

 

22.6 -  = 18.2

 

  • Question 1

Work out the following equation in your head, in order to find the missing number.

 

 - 55 = 46

CORRECT ANSWER
101
EDDIE SAYS
Use the inverse operation, in order to find the answer. 55 + 46 = 101 101 - 55 = 46
  • Question 2

Work out the missing number to the equation below, in your head.

 

 - 84 = 112

CORRECT ANSWER
196
EDDIE SAYS
Again, use the inverse to find the answer. 112 + 84 = 196 196 - 84 = 112 Simple right? Hopefully, this is starting the make sense.
  • Question 3

Work out in your head the missing number.

 

 - 0.7 = 3.0

 

 

CORRECT ANSWER
3.7
EDDIE SAYS
3 + 0.7 = 3.7 3.7 - 0.7 = 3.0 This is good, keep it up!
  • Question 4

Work out in your head the missing number.

 

 - 0.25 = 6.75

 

CORRECT ANSWER
7.0
EDDIE SAYS
Your thought process should have been, 6.75 + 0.25 = 7.0 7.0 - 0.25 = 6.75 Great job if you chose 7.0!
  • Question 5

Work in your head to find the missing number.

 

 - 0.35 = 8.2

 

Write the missing number in the blank space below.

CORRECT ANSWER
EDDIE SAYS
Use the inverse to find the answer. 8.2 + 0.35 = 8.55 8.55 - 0.35 = 8.2
  • Question 6

Work in your head to find the missing number.

 

 - 324 = 471

 

Write the missing number in the blank space below.

CORRECT ANSWER
EDDIE SAYS
471 + 324 = 795 795 - 324 = 471 You’ve got this, keep going...
  • Question 7

Look carefully at the subtraction calculations below.

 

Each has a missing number, can you match each sum to the correct missing number?

 

Remember to work mentally.

CORRECT ANSWER

Column A

Column B

____ - 262 = 411
673
____ - 391 = 584
975
____ - 186 = 641
827
____ - 482 = 1,128
1,610
EDDIE SAYS
Use the inverse to find the missing number. These are the correct calculations 673 - 262 = 411 975 - 391 = 584 827 - 186 = 641 1,610 - 482 = 1,128
  • Question 8

Look carefully at the subtraction calculations below.

 

Each has a missing number, can you match each sum to the correct missing number?

 

Remember to work mentally.

CORRECT ANSWER

Column A

Column B

____ - 0.4 = 7.0
7.4
____ - 0.45 = 8.0
8.45
____ - 0.66 = 9.1
9.76
____ - 0.66 = 9.0
9.66
EDDIE SAYS
Use the inverse to find the missing number. These are the correct calculations, 7.4 - 0.4 = 7.0 8.45 - 0.45 = 8.0 9.76 - 0.66 = 9.1 9.66 - 0.66 = 9.0
  • Question 9

Work out in your head, the missing number in the subtraction calculation

 

2,644 -  = 134

 

Write your answer in the box below.

CORRECT ANSWER
2510
EDDIE SAYS
You can use the numbers you've already been given in order to complete a subtraction sum. This is how you'll find the missing number. 2,644 - 134 = 2,510 Check your answer! 2,644 - 2,510 = 134
  • Question 10

Work out in your head in order to find the missing number in the subtraction calculation.

 

22.6 -  = 18.2

 

CORRECT ANSWER
4.4
4.40
EDDIE SAYS
22.6 - 18.2 = 4.4 Therefore, you can check your answer with the calculation 22.6 - 4.4 = 18.2 Great work, you've completed another activity! How about attempting another one so you feel super confident?
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.