The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Counting Cash: Solving Money Problems

In this worksheet, students answer word problems relating to money.

'Counting Cash: Solving Money Problems' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:  Measurement

Curriculum subtopic:  Use Different Measures

Difficulty level:  

$appendString = '&new=1'; $_SESSION['guest_aId'] = rand(); $urlToRedirect = FRAMEWORK_PATH . 'preview/worksheet/introduction?aId=' . $_SESSION['guest_aId'] . '&wId=' . $wsData['id'] . '&usertype=guest' . $appendString; ?>

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

Remember that there are 100 pence in £1.

Subtract to work out the change.

 

Example

Jack buys 3 ice creams costing 54p each. 

How much change does he get from £2?

 

Answer

First we work out 54 × 3.

This is the same as 50 × 3 added to 4 × 3 = £1.50 + 12p = £1.62

 

Then we count on from £1.62 to £1.70 to £2.00 to work out the change.

The change is 8p + 10p + 10p + 10p = 38p

Jack buys 3 ice creams costing 52p each.  

How much does this cost him in pounds?

Just write the number.

Jack buys 3 ice creams costing 52p each.  

How much change does he get in pence from £2?

Just write the number.

Jill buys a book costing £6.51.  

How much would two of these books cost in pounds?

Just write the number.

Jill buys a book costing £6.51.  

How much change does she get in pounds from a £10 note?

Just write the number.

Bella was given four £5 notes for her birthday.

She bought a t-shirt for £5.50 and a book for £2.

 

How much did she have left in pounds?

Just write the number.

Fatima is saving up for a bicycle which costs £45.

She already has five £5 notes.

 

How much more must she save in pounds?

Just write the number.

A can of lemonade costs 45p.

A pack of 4 cans cost £1.50.

 

How much do I save in pence by buying a pack instead of 4 individual cans?

Just write the number.

Three marbles cost 25p.

How much will nine marbles cost in pence?

Just write the number.

Akeel bought a pen for £14.50, some paper for £4.60 and some envelopes for £3.50.

How much did he spend altogether in pounds?

Just write the number.

Each of Amir's four children get £4.30 pocket money every week.

How much does this cost Amir in pounds every week?

Just write the number.

  • Question 1

Jack buys 3 ice creams costing 52p each.  

How much does this cost him in pounds?

Just write the number.

CORRECT ANSWER
1.56
EDDIE SAYS
0.52 × 3 = £1.56
  • Question 2

Jack buys 3 ice creams costing 52p each.  

How much change does he get in pence from £2?

Just write the number.

CORRECT ANSWER
44
EDDIE SAYS

52p × 3 = £1.56

£2 - £1.56 = 44p

  • Question 3

Jill buys a book costing £6.51.  

How much would two of these books cost in pounds?

Just write the number.

CORRECT ANSWER
13.02
EDDIE SAYS
£6.51 × 2 = £13.02
  • Question 4

Jill buys a book costing £6.51.  

How much change does she get in pounds from a £10 note?

Just write the number.

CORRECT ANSWER
3.49
EDDIE SAYS
£10 - £6.51 = £3.49
  • Question 5

Bella was given four £5 notes for her birthday.

She bought a t-shirt for £5.50 and a book for £2.

 

How much did she have left in pounds?

Just write the number.

CORRECT ANSWER
12.50
12.5
EDDIE SAYS

£5 × 4 = £20

£5.50 + £2 = £7.50

£20 - £7.50 = 12.50

  • Question 6

Fatima is saving up for a bicycle which costs £45.

She already has five £5 notes.

 

How much more must she save in pounds?

Just write the number.

CORRECT ANSWER
20
20.00
EDDIE SAYS
We don't need to write £20.00, as £20 means the same thing.
  • Question 7

A can of lemonade costs 45p.

A pack of 4 cans cost £1.50.

 

How much do I save in pence by buying a pack instead of 4 individual cans?

Just write the number.

CORRECT ANSWER
30
EDDIE SAYS

45p × 4 = £1.80

£1.80 - £1.50 = 30p

  • Question 8

Three marbles cost 25p.

How much will nine marbles cost in pence?

Just write the number.

CORRECT ANSWER
75
EDDIE SAYS

9 = 3 × 3

So, 25p × 3 = 75p

  • Question 9

Akeel bought a pen for £14.50, some paper for £4.60 and some envelopes for £3.50.

How much did he spend altogether in pounds?

Just write the number.

CORRECT ANSWER
22.60
22.6
EDDIE SAYS
£14.50 + £4.60 + £3.50 = £22.60
  • Question 10

Each of Amir's four children get £4.30 pocket money every week.

How much does this cost Amir in pounds every week?

Just write the number.

CORRECT ANSWER
17.20
17.2
EDDIE SAYS
£4.30 × 4 = £17.20
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.