Loading please wait

The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Try an activity or get started for free

Counting Cash: Working Out Grocery Costs

In this worksheet, students use addition, subtraction, multiplication and division to solve wordy money problems.

'Counting Cash: Working Out Grocery Costs' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:   Measurement

Curriculum subtopic:   Solve Four Operations Problems

Difficulty level:  

Worksheet Overview

In this worksheet, solve money problems.

 

Example

Two apples and a banana cost £1.25.  If the banana costs 35 p, how much does one apple cost?

 

Answer

First we subtract the cost of the banana from the total:

£1.25 - £0.35 = £0.90 or 90 p

Two apples cost 90 p, so we halve this to find the cost of one apple.

90 p ÷ 2 = 45 p or £0.45

An apple costs 45 p or £0.45.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Try an activity or get started for free

  • educational
  • bettfutures
  • cxa
  • pta
  • era2016
  • BDA award
  • Explore LearningTuition Partner
  • tacm