The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Counting Cash: Working Out Grocery Costs

In this worksheet, students use addition, subtraction, multiplication and division to solve wordy money problems.

'Counting Cash: Working Out Grocery Costs' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:  Measurement

Curriculum subtopic:  Solve Four Operations Problems

Difficulty level:  

down

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

In this worksheet, you must solve money problems.

 

Example

Two apples and a banana cost £1.25.  If the banana costs 35p, how much does one apple cost?

 

Answer

First we subtract the cost of the banana from the total

£1.25 - £0.35 = £0.90 or 90p

Two apples cost 90p, so we halve this to find the cost of one apple.

90p ÷ 2 = 45p or £0.45

An apple costs 45p or £0.45

Two apples and a banana cost £1.04.

If a banana costs 22p, find the cost of one apple in pence.

(Don't forget to write the unit)

What is the cost in pounds of 3 kiwi fruit costing 39p each?

(Don't forget to write the unit)

Here is a price list:

 

Bread    £0.68                Orange Juice    £1.25

Milk      £0.95                 Apple Juice      £0.99

Apple    £0.45                 Eggs              £1.44

Honey   £2.45                 Snack             £0.55

 

Which two items cost exactly £2.39 in total?

 

 

 

Bread

Milk

Apple

Honey

Orange Juice

Apple Juice

Eggs

Snack

Here is a price list:

 

Bread    £0.68                Orange Juice    £1.25

Milk      £0.95                 Apple Juice      £0.99

Apple    £0.45                 Eggs              £1.44

Honey   £2.45                 Snack             £0.55

 

I buy three items and get £2.78 change from a £5 note.  

Which three items do I buy?

 

 

 

Bread

Milk

Apple

Honey

Orange Juice

Apple Juice

Eggs

Snack

Four apples cost 92p.

How much do three apples cost in pence?

Here is a price list:

 

Bread    £0.68                Orange Juice    £1.25

Milk      £0.95                 Apple Juice      £0.99

Apple    £0.45                 Eggs              £1.44

Honey   £2.45                 Snack             £0.55

 

What is the total cost in pounds of all eight items?

I have five 50p coins and six 5p coins in my pocket.

How much less than £5 is this in pounds?

What is half of £9.78 in pounds?

Five apples cost £2.35.

What is the cost of three apples in pounds?

I have six different coins in my pocket totalling £3.63.

Which coins are they?

£2

£1

50p

20p

10p

5p

2p

1p

  • Question 1

Two apples and a banana cost £1.04.

If a banana costs 22p, find the cost of one apple in pence.

(Don't forget to write the unit)

CORRECT ANSWER
41p
41 p
  • Question 2

What is the cost in pounds of 3 kiwi fruit costing 39p each?

(Don't forget to write the unit)

CORRECT ANSWER
£1.17
£ 1.17
  • Question 3

Here is a price list:

 

Bread    £0.68                Orange Juice    £1.25

Milk      £0.95                 Apple Juice      £0.99

Apple    £0.45                 Eggs              £1.44

Honey   £2.45                 Snack             £0.55

 

Which two items cost exactly £2.39 in total?

 

 

 

CORRECT ANSWER
Milk
Eggs
  • Question 4

Here is a price list:

 

Bread    £0.68                Orange Juice    £1.25

Milk      £0.95                 Apple Juice      £0.99

Apple    £0.45                 Eggs              £1.44

Honey   £2.45                 Snack             £0.55

 

I buy three items and get £2.78 change from a £5 note.  

Which three items do I buy?

 

 

 

CORRECT ANSWER
Bread
Apple Juice
Snack
  • Question 5

Four apples cost 92p.

How much do three apples cost in pence?

CORRECT ANSWER
69p
69 p
EDDIE SAYS
One apple costs 92 ÷ 4 = 23p
  • Question 6

Here is a price list:

 

Bread    £0.68                Orange Juice    £1.25

Milk      £0.95                 Apple Juice      £0.99

Apple    £0.45                 Eggs              £1.44

Honey   £2.45                 Snack             £0.55

 

What is the total cost in pounds of all eight items?

CORRECT ANSWER
£8.76
£ 8.76
  • Question 7

I have five 50p coins and six 5p coins in my pocket.

How much less than £5 is this in pounds?

CORRECT ANSWER
£2.20
£ 2.20
  • Question 8

What is half of £9.78 in pounds?

CORRECT ANSWER
£4.89
£ 4.89
  • Question 9

Five apples cost £2.35.

What is the cost of three apples in pounds?

CORRECT ANSWER
£1.41
£ 1.41
  • Question 10

I have six different coins in my pocket totalling £3.63.

Which coins are they?

CORRECT ANSWER
£2
£1
50p
10p
2p
1p
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Start your £1 trial

Start your trial for £1