The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Division with Money: Calculating Unit Prices

In this worksheet, students calculate the price of a single item, correctly using the pounds and pence signs.

'Division with Money: Calculating Unit Prices' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:   Measurement

Curriculum subtopic:   Solve Four Operations Problems

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

Sometimes we see signs like this:

6 cans for £2.88

We can work out the price of one can by working out £2.88 ÷ 6.

 

Division with money

 

So the price for one can or the UNIT PRICE is 48 p.

6 cans for £2.58

 

Work out the unit price of a can.

 

(Don't forget the p sign)

6 bottles for £5.04

 

Work out the unit price of a bottle.

 

(Don't forget the p sign)

8 bottles for £7.84

 

Work out the unit price of a bottle.

 

(Don't forget the p sign)

12 cakes for £7.92

 

Work out the unit price of a cake.

 

(Don't forget the p sign)

4 cakes for £2.92

 

Work out the unit price of a cake.

 

(Don't forget the p sign)

4 apples for £1.48

 

Work out the unit price of an apple.

 

(Don't forget the p sign)

6 eggs for £1.44

 

Work out the unit price of an egg.

 

(Don't forget the p sign)

6 cartons for £7.44

 

Work out the unit price of a carton.

 

(Don't forget the £ sign)

3 CDs for £26.97

 

Work out the unit price of a CD.

 

(Don't forget the £ sign)

7 bottles for £34.02

 

Work out the unit price of a bottle.

 

(Don't forget the £ sign)

  • Question 1

6 cans for £2.58

 

Work out the unit price of a can.

 

(Don't forget the p sign)

CORRECT ANSWER
43p
EDDIE SAYS
£2.58 ÷ 6 = 43p
  • Question 2

6 bottles for £5.04

 

Work out the unit price of a bottle.

 

(Don't forget the p sign)

CORRECT ANSWER
84p
EDDIE SAYS
£5.04 ÷ 6 = 84p
  • Question 3

8 bottles for £7.84

 

Work out the unit price of a bottle.

 

(Don't forget the p sign)

CORRECT ANSWER
98p
EDDIE SAYS
£7.84 ÷ 8 = 98p
  • Question 4

12 cakes for £7.92

 

Work out the unit price of a cake.

 

(Don't forget the p sign)

CORRECT ANSWER
66p
EDDIE SAYS
£7.92 ÷ 12 = 66p
  • Question 5

4 cakes for £2.92

 

Work out the unit price of a cake.

 

(Don't forget the p sign)

CORRECT ANSWER
73p
EDDIE SAYS
£2.92 ÷ 4 = 73p
  • Question 6

4 apples for £1.48

 

Work out the unit price of an apple.

 

(Don't forget the p sign)

CORRECT ANSWER
37p
EDDIE SAYS
£1.48 ÷ 4 = 37p
  • Question 7

6 eggs for £1.44

 

Work out the unit price of an egg.

 

(Don't forget the p sign)

CORRECT ANSWER
24p
EDDIE SAYS
£1.44 ÷ 6 = 24p
  • Question 8

6 cartons for £7.44

 

Work out the unit price of a carton.

 

(Don't forget the £ sign)

CORRECT ANSWER
£1.24
EDDIE SAYS
£7.44 ÷ 6 = £1.24
  • Question 9

3 CDs for £26.97

 

Work out the unit price of a CD.

 

(Don't forget the £ sign)

CORRECT ANSWER
£8.99
EDDIE SAYS
£26.97 ÷ 3 = £8.99
  • Question 10

7 bottles for £34.02

 

Work out the unit price of a bottle.

 

(Don't forget the £ sign)

CORRECT ANSWER
£4.86
EDDIE SAYS
£34.02 ÷ 7 = £4.86
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.