Loading please wait

The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Try an activity or get started for free

Division with Money: Calculating Unit Prices

In this worksheet, students calculate the price of a single item, correctly using the pounds and pence signs.

'Division with Money: Calculating Unit Prices' worksheet

Key stage:  KS 2

Year:  Year 5 Maths worksheets

Curriculum topic:   Measurement

Curriculum subtopic:   Solve Four Operations Problems

Popular topics:   Money worksheets

Difficulty level:  

Worksheet Overview

Sometimes we see signs like this:

6 cans for £2.88

We can work out the price of one can by working out £2.88 ÷ 6.

 

Division with money

 

So the price for one can or the UNIT PRICE is 48 p.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Popular Maths topics

Try an activity or get started for free