The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Shopping for Fruit and Veg: What's the Cost?

In this worksheet, students work out the total cost of items bought from the vegetable counter of a shop.

'Shopping for Fruit and Veg: What's the Cost?' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:   Measurement

Curriculum subtopic:   Solve Four Operations Problems

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

 Look at the following price list:

 

 

Example

Work out the cost of 2 kg of carrots and a pineapple

 

Answer

2 kg carrots cost 2 x 78p = £1.56

A pineapple costs £1.95

 

Adding we get £1.56 + £1.95 = £3.51

Remember to use the £ sign in your answers, as in £3.51 and not £ 3.51 (i.e. no spaces)

Look at the following price list:

 

How much does Jack spend when he buys 3 cauliflowers? Don't forget the £ sign!

Look at the following price list:

 

How much does Jill spend when she buys 2 pineapples and 6 kiwi fruit?  Don't forget the £ sign!

Look at the following price list:

 

How many pineapples can be bought with a £10 note?

Look at the following price list:

 

How much change will I get from a £10 note if I buy 3 kg of carrots and 2 kg of apples? Don't forget the £ sign!

Look at the following price list:

 

What is the total cost of 24 kiwi fruit and a pineapple? Don't forget the £ sign!

Look at the following price list:

 

What is the total cost of 1 kg of carrots, potatoes, french beans, apples and pears? Don't forget the £ sign!

Look at the following price list:

 

How many cauliflowers could be bought with a £5 note?

Look at the following price list:

 

How much more expensive are two pineapples compared to 2 kg of carrots? Don't forget the £ sign!

Look at the following price list:

 

How much will 3 kg of French beans and 4 kg of potatoes cost? Don't forget the £ sign!

Look at the following price list:

 

The shopkeeper decides to sell the kiwi fruit at half price. 

How many kiwi fruit can now be bought for £5?

  • Question 1

Look at the following price list:

 

How much does Jack spend when he buys 3 cauliflowers? Don't forget the £ sign!

CORRECT ANSWER
£3.60
EDDIE SAYS
£1.20 x 3 = £3.60
  • Question 2

Look at the following price list:

 

How much does Jill spend when she buys 2 pineapples and 6 kiwi fruit?  Don't forget the £ sign!

CORRECT ANSWER
£4.90
EDDIE SAYS
(£1.95 x 2) + £1 = £4.90
  • Question 3

Look at the following price list:

 

How many pineapples can be bought with a £10 note?

CORRECT ANSWER
5
EDDIE SAYS
£1.95 x 5 = £9.75
  • Question 4

Look at the following price list:

 

How much change will I get from a £10 note if I buy 3 kg of carrots and 2 kg of apples? Don't forget the £ sign!

CORRECT ANSWER
£4.36
EDDIE SAYS
(0.78 x 3) + (£1.65 x 2) = £4.36
  • Question 5

Look at the following price list:

 

What is the total cost of 24 kiwi fruit and a pineapple? Don't forget the £ sign!

CORRECT ANSWER
£5.95
EDDIE SAYS
24 ÷ 6 = 4, so 4 x £1 = £4

£4 + £1.95 = £5.95

  • Question 6

Look at the following price list:

 

What is the total cost of 1 kg of carrots, potatoes, french beans, apples and pears? Don't forget the £ sign!

CORRECT ANSWER
£8.03
EDDIE SAYS
0.78 + 0.85 + £2.50 + £1.65 + £2.25 = £8.03
  • Question 7

Look at the following price list:

 

How many cauliflowers could be bought with a £5 note?

CORRECT ANSWER
4
EDDIE SAYS
£1.20 x 4 = £4.80
  • Question 8

Look at the following price list:

 

How much more expensive are two pineapples compared to 2 kg of carrots? Don't forget the £ sign!

CORRECT ANSWER
£2.34
EDDIE SAYS
(£1.95 x 2) - (0.78 x 2) = £2.34
  • Question 9

Look at the following price list:

 

How much will 3 kg of French beans and 4 kg of potatoes cost? Don't forget the £ sign!

CORRECT ANSWER
£10.90
EDDIE SAYS
(£2.50 x 3) + (0.85 x 4) = £10.90
  • Question 10

Look at the following price list:

 

The shopkeeper decides to sell the kiwi fruit at half price. 

How many kiwi fruit can now be bought for £5?

CORRECT ANSWER
60
EDDIE SAYS
The kiwi fruits are now £1 for 12

so, 12 x 5 = 60

---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.