The smart way to improve grades

Comprehensive & curriculum aligned

Affordable pricing from £10/month

Shopping for Stationery: What's the Cost?

In this worksheet, students work out the cost of items they might need for school.

'Shopping for Stationery: What's the Cost?' worksheet

Key stage:  KS 2

Curriculum topic:   Measurement

Curriculum subtopic:   Solve Four Operations Problems

Difficulty level:  

Worksheet Overview

QUESTION 1 of 10

 Look at the following price list:

 

Shop prices

 

Example

Work out the cost of 2 ballpoint pens and a pad of A4 paper.

 

Answer

2 ballpoint pens cost 2 x 35p = 70p

A pad of A4 paper costs £1.50.

 

Adding we get £1.50 + £0.70 = £2.20

Remember to use the £ sign in your answers as in £2.20 and not £ 2.20 (i.e. no spaces).

Look at the following price list:

Shop prices

 

How much does Jack spend when he buys 3 pencils?  Answer in £s.

Look at the following price list:

Shop prices

 

How much does Jill spend when she buys 2 pencils and a ruler?  Answer in £s.

Look at the following price list:

Shop prices

 

How many files can be bought with a £10 note?

Look at the following price list:

Shop prices

 

How much change will I get from a £10 note if I buy a fountain pen and a ballpoint pen?

Look at the following price list:

Shop prices

 

What is the total cost of five calculators?

Look at the following price list:

Shop price

 

What is the total cost of one of each item on sale at the school shop?

Look at the following price list:

Shop prices

 

How many of the cheapest item could be bought with a £5 note?

Look at the following price list:

Shop prices

 

How much more expensive is a calculator compared to a fountain pen?

Look at the following price list:

Shop prices

 

How much will 3 notepads and 4 ballpoint pens cost?

Look at the following price list:

Shop prices

 

The shopkeeper decides to sell the A4 paper at half price.  

How many pads can now be bought for £5?

  • Question 1

Look at the following price list:

Shop prices

 

How much does Jack spend when he buys 3 pencils?  Answer in £s.

CORRECT ANSWER
£0.84
EDDIE SAYS
Pencils cost 28p 28 x 3 = £0.84
  • Question 2

Look at the following price list:

Shop prices

 

How much does Jill spend when she buys 2 pencils and a ruler?  Answer in £s.

CORRECT ANSWER
£1.31
EDDIE SAYS
Pencils are 28p and a ruler is 75p 28 x 2 pencils = 56p £0.56 + £0.75 = £1.31
  • Question 3

Look at the following price list:

Shop prices

 

How many files can be bought with a £10 note?

CORRECT ANSWER
4
EDDIE SAYS
Files are £2.50. 250 x 4 = 10 4 files can be bought for ten pounds.
  • Question 4

Look at the following price list:

Shop prices

 

How much change will I get from a £10 note if I buy a fountain pen and a ballpoint pen?

CORRECT ANSWER
£4.20
EDDIE SAYS
£5.45 + £0.35 = £5.80 £10.00 - £5.80 = £4.20
  • Question 5

Look at the following price list:

Shop prices

 

What is the total cost of five calculators?

CORRECT ANSWER
£49.95
EDDIE SAYS
£9.99 x 5 = £49.95
  • Question 6

Look at the following price list:

Shop price

 

What is the total cost of one of each item on sale at the school shop?

CORRECT ANSWER
£21.77
EDDIE SAYS
2.50 + 0.95 + 9.99 + 5.45 + 1.50 + 0.35 + 0.28 + 0.75 = £21.77
  • Question 7

Look at the following price list:

Shop prices

 

How many of the cheapest item could be bought with a £5 note?

CORRECT ANSWER
17
EDDIE SAYS
.28 x 17 = 4.76 17 pencils can be bought with a 5 pound note.
  • Question 8

Look at the following price list:

Shop prices

 

How much more expensive is a calculator compared to a fountain pen?

CORRECT ANSWER
£4.54
EDDIE SAYS
9.99 - 5.45 = 4.54
  • Question 9

Look at the following price list:

Shop prices

 

How much will 3 notepads and 4 ballpoint pens cost?

CORRECT ANSWER
£4.25
EDDIE SAYS
Notepads: 0.95 x 3 = 2.85 Ballpoint pens: 0.35 x 4 = 1.40 2.85 + 1.40 = 4.25
  • Question 10

Look at the following price list:

Shop prices

 

The shopkeeper decides to sell the A4 paper at half price.  

How many pads can now be bought for £5?

CORRECT ANSWER
6
EDDIE SAYS
1.50 divided by 2 = 0.75 is half price 0.75 x 6 = 4.50 6 packs of A4 paper can be bought for 5 pounds.
---- OR ----

Sign up for a £1 trial so you can track and measure your child's progress on this activity.

What is EdPlace?

We're your National Curriculum aligned online education content provider helping each child succeed in English, maths and science from year 1 to GCSE. With an EdPlace account you’ll be able to track and measure progress, helping each child achieve their best. We build confidence and attainment by personalising each child’s learning at a level that suits them.

Get started
laptop

Start your £1 trial today.
Subscribe from £10/month.